Branża transportowa po przejściu pandemii Covid-19 optymistycznie patrzy na 2021 rok
Alpega Group publikuje badanie na temat wpływu pandemii, digitalizacji i Brexitu na trendy na rynku transportu drogowego towarów
Bruksela, 25 czerwca 2021 r. – Pojawienie się w marcu 2020 r. koronawirusa całkowicie zmieniło krajobraz transportu drogowego towarów. Jedynie sami przedstawiciele branży transportowej mogą wyjaśnić, w jaki sposób radzili sobie z tą sytuacją, i opisać perspektywy na najbliższe miesiące.
Z tego powodu Alpega Group, wiodąca firma zajmująca się oprogramowaniem logistycznym, oferująca rozwiązania modułowe, które zaspokajają wszystkie potrzeby transportowe, wsparta 35-letnim doświadczeniem na rynku, przeprowadziła makroankietę, w której wzięło udział ponad 1200 firm logistycznych i transportowych w całej Europie przez jej giełdy transportowe – Teleroute i Wtransnet. Właśnie opublikowano wyniki analizy tej ankiety.
Wnioski płynące z tego badania pokazują, że najgorsze już za nami, i że sektor jest umiarkowanie optymistyczny, aczkolwiek oczekuje na przyszłe wydarzenia, zanim uzna, że kryzys dobiegł końca.
W czasach, gdy wyzwania takie jak ożywienie branży, digitalizacja i Brexit już znajdują się w programach wielu przedsiębiorstw, specjaliści oceniają poziom swojego optymizmu w zakresie transportu na najbliższe kilka miesięcy na 6,2 z 10.
Chociaż większość respondentów uznaje, że odnotowała znaczne zmniejszenie liczby transakcji w 2020 r. w porównaniu z 2019 r., istnieją oczekiwania dotyczące ożywienia sektora. Zachęcającą prognozę na przyszłość można również dostrzec, jeśli chodzi o ceny transportu – jedna trzecia odpowiedzi wskazuje na wzrost cen.
Pandemia podkreśliła również potrzebę postępu w procesie digitalizacji przedsiębiorstw transportowych. W ostatnich miesiącach kluczową rolę odegrały narzędzia cyfrowe. Wykorzystanie giełd transportowych wzrosło, co stanowi odpowiedź na potrzebę znalezienia alternatywnych tras, jak również na znalezienie ładunków powrotnych z nietypowych miejsc docelowych w obliczu rosnącego popytu na transport.
Kryzys koronawirusowy zbiegł się z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak pokazuje badanie, wywołało to sceptyczną reakcję europejskich przewoźników. Nadmierna biurokracja i brak informacji są głównymi powodami, które według respondentów przyczyniły się do spadku aktywności.
Drogowy transport towarowy to sektor, który nie zatrzymał się w najtrudniejszym momencie kryzysu. Widać światło na końcu tunelu, więc będzie on się rozwijał.
Dostęp do całego badania można uzyskać, klikając to łącze.
O Grupie Alpega
Grupa Alpega jest czołowym światowym producentem oprogramowania logistycznego, oferującym modułowe rozwiązania, które zaspokajają wszystkie potrzeby w zakresie transportu i złożoności logistycznej. Grupa stworzyła jedyny w branży transportowej skalowalny kompleksowy pakiet oprogramowania transportowego gromadzący najlepsze rozwiązania i doświadczenie rynkowe pod jednym szyldem.
System Alpega TMS umożliwia firmom transportowym zarządzanie procesami logistycznymi i procesami łańcucha dostaw oraz przekształca globalne i lokalne łańcuchy dostaw w ekosystemy współpracy, łącząc ze sobą wszystkie zaangażowane strony. Unikalna skalowalność systemu Alpega TMS i najlepsze w klasie samodzielne rozwiązania zapewniają załadowcom dostęp do korzyści wynikających z systemu, który rozwija się wraz z ich potrzebami, niezależnie od stopnia złożoności ich procesów logistycznych. Nasze rozwiązanie służące do procesu zakupowego ładunków TenderEasy to światowej klasy mechanizm umożliwiający pozyskiwanie dostawców usług transportu powietrznego, lądowego i morskiego. Z kolei giełdy transportowe 123cargo, Teleroute i Wtransnet stanowią czołowe rynki europejskie, których zadaniem jest dopasowywanie wysyłek natychmiastowych dotyczących ładunków do oferowanych zdolności przewozowych ciężarówek.
Te platformy i przepływające przez nie dane wraz z ponad 30-letnim doświadczeniem w dziedzinie transportu umożliwiają nam wspieranie przedsiębiorstw w optymalizacji planowania i wykonania w łańcuchu dostaw przy jednoczesnym zapewnieniu im korzyści dzięki obniżonym kosztom i większej widoczności. Wszystkie rozwiązania firmy Alpega łączą się ze sobą, aby tworzyć wartość dodaną dla klientów. Nasza społeczność użytkowników licząca 80 tys. przewoźników oraz 200 tys. członków każdego dnia pozostaje w kontakcie elektronicznym, aby pomyślnie zarządzać kluczowymi procesami transportowymi. Alpega prowadzi działalność w 80 krajach na świecie i zatrudnia ponad 500 osób, wśród których znajdują się przedstawiciele 31 różnych narodowości.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.alpegagroup.com